Toitumine

Uuele stomistile on tähtis alustada aeglaselt. Neil tuleb katse-eksituse meetodil selgitada välja, millised toidud tekitavad  ebamugavust, kõhukinnisust ja-lahtisust. Meie organismid on erinevad ja keegi ei saa täpselt öelda, millist toitu keegi kannatab ja millist mitte. Soovitav oleks asendada 2-3 tugevat toitu päevas rohkemate kergete einetega, soovitavalt kolme tunni tagant. Tuleb süüa mitmekülgset toitu. Parem kindlad söögikorrad alati samadel aegadel. Ära jäta söögikordi vahele. Tugevam toit enne kella 18.00. Regulaarne toitumine aitab kaasa korrapärasele soole tühjendamisele. 20 min enne suurt sööki 1 klaas vett, õun või leib vähendab näljatunnet. Võtab aega 20 min enne kui aju teatab, et kõht on täis. Operatsioonijärgsel perioodil vältida herneid, ube, teravaid kastmeid, säilitusainetega, konserveeritud toite, gaseeritud ja alkohoolseid jooke, rasva ja praetud toite. Selle asemel lahjat piima, teed, lahjat juustu, kodujuustu, püreesid, suppe, tailiha, keedetud juurvilja, puuviljamahla, keekse ja teisi vähemagustatud toite. Esimese paari kuu jooksul  tuleb ettevaatlik olla kapsaga. Tekitab tugevaid kõhuvalusid. Peale kohanemisperioodigi tuleb meeles pidada, et mõned toiduained on tugevama lõhna tekitajad kui teised.

Kaalutõus

Mida vanemaks inimene saab, seda vähem energiat ta kulutab. Enamvähem kõik toit teeb paksuks,  aga kõige kosutavam on rasv. Kui isu on suur, tuleks juua toidu alla klaas vett, siis süüa natuke juurvilju, kas toorelt võikeedetult ja alles siis süüa põhiroog. Üldiselt sööge köögivilju toorelt või poolküpsenult, see tähendab kergelt keedetuna ja krõmpsuvatena. Ärge keetke üle. Olge säästlik veega: kuna vees lahustuvad vitamiinid (C-, B- kompleks) ja tähtsad mineraalained (kaalium ja seleen) võivad keetmisvedelikus kaduma minna, kasutage valmistamismeetodeid, mis nõuvad võmalikult vähe vett. Näljatunne väheneb, kui süüa aeglaselt ja hoolega (toit närida 20 korda läbi, panna nuga-kahvel käest ja närida veel). Soovitatakse süüa-juua-rääkida, nii neelab vähem õhku, vähem gaase.

Vesi

Inimorganismi elutalitlus on mõeldamatu ilma veeta. Vett joome iga päev ja see on meile asendamatu toitaine. Meie vee vajadus ei ole püsiv, vaid oleneb kliimast, east, tööst, tervislikust seisundist ja teistest näitajatest. Mida veerikkam on organism, seda kiiremini toimub ka kogu ainevahetus. Inimene saab vett peamiselt jookide ja toiduga. Igas toiduaines leidub suuremal või vähemal määral vett. Kõrge veesisaldusega toiduainete rohkel tarbimisel väheneb märgatavalt ka sissejoodavate vedelike hulk. Kasutatud veest vabaneb organism eritamise abil. Vesi eraldub inimorganismist uriini, higi, hingeõhu ja väljaheidete koostises. Normaalse roojamassi forneerimiseks nõuab soolestik piisavalt vett. Vedelik imendub kiiresti sooleseinast, ebapiisava vedeliku hulga tõttu soolestikus muutub roe kuivaks ja kõvaks. See takistab roe liikumist, ja nii tekib kõhukinnisus. Selle vältimiseks tuleb juua vähemalt 1,5 – 2 liitrit vett päevas. Juua võiks enne sööki või peale sööki, sellepärast, et vesi lahjendab maomahla ja sülge, mis takistab seedimisprotsessi. Kohv ja lahjad alkohoolsed joogid arvesse ei tule, sest nad on diureetilise ehk vett väljutava mõjuga ning lõppkokkuvõttes nad isegi suurendavad organismi vedelikukaotust. Lisaks eeltoodule on Vesi lahustab rasva. Vedeliku puudus võib anda näljatunde. Teada on, et 8 -10 klaasi vett päevas nõrgendab selja- ja liigese- valusid, kuni 80%-l inimestest. Vedeliku puudus-kaotus 2% tekitab lühimälu languse, raskuse matemaatikaga, raskusi tähelepanu koondamisel arvutile või trükitud paberile( ajakiri, raamat). Juues 5 kl vett päevas väheneb risk jämesoole vähile 45%, rinnavähile 79% ja põievähile 50%.

Ileostoom

Nende eritis on vedel, see tähendab, et tekib vedeliku kadu. Uurimuste käigus on kindlaks tehtud, et ülemäärane vedeliku kadu on ~0,5 l päevas. Peab palju jooma. Kui tundub, et eritis on eriti vedel, tuleb juua just endisest enam, muidu tekib organismi kuivumine. Tähtis on ka soola kadu. Organism kaotab ~ teelusikatäie soola päevas. Ileostoomiga patsiendid peavad soola kasutama natuke rohkem kui teised. Ka soolesulguse oht on olemas.

Sooltesulgus (ileus)

Seisund, mille puhul soolesisaldise edasiliikumine on takistatud sooleliigutuste häirete või mingi mehhaanilise teguri tõttu. Võib esineda peen- ja jämesoole keerdumine ning peensoole sõlm. Sagedasem tekkimise põhjus stoomide puhul on operatsioonijärgsed liited soolte vahel. Patsientidel tugev kõhuvalu, gaaside peetus, kõhukinnisus, oksendamine, mis võib viia rooja oksendamiseni. Võib tekkida peale operatsiooni valest söömisest.

Raviks: mitte süüa ega juua, massaaz soole kulgemise suunas, keeramine küljelt küljele, nasogastraalsond, võimalusel sooleloputus (klistiir), spasmolüütikumid. Haiglas operatsioon. Soolesulgust võib vältida, kui juua piisavalt, kasutada parajalt soola ja pidada meeles, et kestad, koored, nahad ei seedu. Niisiis kartulid, tomatid, puuviljad tuleb koorida, apelsin soovitavalt mahlana. Ka sitke liha pole hea. Ettevaatlik tuleb olla apelsini-, õuna-, viinamarja nahkadega, tikrite, kuivatatud puuviljade, pähklite, mandlite, kookoshelveste, popkorni, seente, seemnetega. Eriti ettevaatlik tuleb olla sügisel marjade valmimise ajal. Vajalik B12 ja foolhape süstina, kuna peensoole osa on eemaldatud ja tekib nende ainete puudus. Nad on vastuvõtlikud kõhulahtisusele.

Ennetuseks:
– kooritud piim täispiima asemel;
– suhkruasendajad suhkru asemel;
– puuviljad tuleks keeta ja süüa nagu pudru või püreed;
– kõhulahtisuse ajal vältida mett, kaerakliisid ja nisuidusid.  

Urostoom

– süüa vaheldusrikast toitu vähesel määral korraga;
– süüa aeglaselt ja reguraalselt, närides toitu hästi;

  • 2 liitrit vett;
  •  soovitav jõhvika mahl, mis hoiab uriini ph taseme normis ja hoiab eemale põletikud;

– vältida tsitruselisi, kuna need muudavad uriini happeliseks;
– puu-ja juurviljade tarbimist suurendada, kuna sisaldavad c-vitamiini ja vähendavad lõhna;
– säilitada stabiilne kehakaal, vältida kosumist.

Gaase vähendab:
– korralik toidu läbinärimine, joomine alles söömise lõppedes;
– regulaarsed söögiajad – sobivad toiduvalmistamise meetodid (ahjus küpsetamine, keetmine, aurutamine);
– keedetud juurviljade eelistamine tooretele;
– mustikad ja mustikakisell,maitsestamata jogurt, pohlamahl.

Gaase tekitab:
– toidu kiirelt ahmimine – nii neelatakse palju õhku alla;
– samuti ka jutustamine söögi ajal;
– närimiskummi närimine;
– iga ampsu vahele joomine;
– gaseeritud joogid, õlu;
– suitsetamine;
– psüühiline olukord-mured on samuti gaasi tekitajad;
– kapsad, herned, oad, sibul, pähklid, mais, õunad;
– munad, kala, piprad, kurgid;
– tugevalt magustatud toidud.

Kõhulahtisus

Eriti hoolikalt jälgida ileostoomiga patsientidel-võib tekkida organismi kuivumine. Kui patsiendil on kõht lahti pika aja vältel ning sellega kaasneb kõhuvalu, krambid, nõrkus, temperatuuri tõus, väljaheite hulk tõuseb tublisti, siis tuleb minna arsti vastuvõtule või haiglasse. Kodus palju juua + sool, kartulijahu + vesi, tab. Imoodiumi, spordijoogid.

Võib tekitada: rabarber, täisteravilja toit, kohvi.
Kergendab: piisav sool, soolavesi, soolakurgid, soolakala, juustud, keedetud kanamunad, keedetud riis, banaan.

  • maitsestamata jogurt
  • keedetud piim, pett
  • pasta, makaronitooted
  • röstisai, saiakuivikud, soolapulgad
  • pähklid, pähklivõi, mustikad, toominga- ja kibuvitsamarjad

Soole tühjendamist aeglustavad toiduained, mis sisaldavad tanniini: mustikas, kange tee, kakao, naturaalsed punased veinid. Toiduained, mis sisaldavad palju eeterlikke õlisid: sibul, küüslauk, redis, kaalikas. Riisi ja mannapuder, kissellid.

Kõhulahtisuse jook: 1l apelsinimahla, 1 l vett, 1spl glükoosi vöi suhkrut, 1tl soola. Sool parandab suhkru imendumist organismi ja apelsinimahl annab vajaliku kaaliumi. Piisav vedeliku tarbimine on väga vajalik.

Ravimid

Ravimeid võib võtta siis, kui on tõesti vajadus sooletegevust mõjutada ja ollakse kindel, et kõhulahtisus ei ole seotud soolenakkusega. Võib tarvitada kõhukinnistina.

  • Loperamiid (Imodium) –vähendab peritaltikat ja pikendab soole läbimisaega. Preparaat suurendab ka anaalsfinkteri toonust, seega vähendades pakitsust ja inkontinentsi.
  • Piimhappebaktereid sisaldavaid preparaate (Gefilus, Linex, Acidophilus), mis lühendavad enamasti kõhulahtisuse kestust, ja säilitavad normaalset mikrofloorat.
  • Absorbeeruva toimega preparaadid (Smecta, aktiivsüsi) Aktiivsüsi imab gaase eriti tõhusalt. Apteegist saab sütt osta tablettidena. Kuna süsi imab peale gaaside ka organismile vajalikke aineid, näiteks vitamiine, siis ei kõlba söetabletid  pidevaks kasutamiseks.

Kõhukinnisus

Tavaline kolostoomiga patsientidel. Raviks: piisav vedeliku hulk, liikumine, õige toit, vajadusel kõhulahtistid. Seda tekitab toidu kõrvetamine,  aga põhiliselt kiudainete nappus toidus. Kiudained on sulamatu aine, mida leidub rukkileivas, putrudes, juurviljas, marjades ja puuviljades. Ka liiga vähene vedeliku tarbimine tekitab kõhukinnisust. Muutused toitumistavades (saleduskuurid, toiduhulga tugev vähenemine, uued toidud, liigne rafineeritud toitude söömine) Mõnede ravimite tarbimine (opiaadid, verapamiil, mõned antidepressandid, antihistamiinikumid, diureetikumid, rauapreparaadid, pikajaline lahtistite kasutamine) Tuleb palju liikuda-jalutada, see paneb soole tööle. Ka kohvi kergendab.

Väljaheite hulka suurendab:

– mais, salat, nuudlid, täisteraleib;
– toored juurviljad, värske puuvili;
– kuivatatud ploomid;
– vürtsid, maitseained;
– kliid;
– piim.

Lõhn

Soolestikus tekitavad lõhna lisaks toidule ka bakterid. Teatud ravimid nagu antibiootikumid tekitavad lõhna, samuti ka vitamiinid;

  • kala, sibul, kapsas, munad, küüslaauk, oad;
  • broccoli, lillkapsas;
  • piprad, teatud maitseained, vürtsine toit;
  • suitsutatud ja säilitatud liha.

Lõhna vähendavad:

  • pett, keefir (eriti adsidofiil);
  • maitsestamata jogurt;
  • jõhvikamahl;
  • tomati- ja apelsinimahl;
  • õunad, pirnid ja virsikud (kui kõht ei ole lahti);
  • petersell;
  • C vitamiin.

Rohud gaaside vähendamiseks

Aniis

Juba vanadest egiptlastest peale on magusamaitselisi aniisi seemneid kasutatud nii vürtsi kui ka populaarse ravimtaimena. Aniis aitab väljutada gaase ja soodustab seedimist. Vastusnäidustusi ja kõrvaltoimeid ei ole. Kasutamine: Segage üks teelusikatäis aniisi seemneid tassitäie keeva vee sisse. Jooge 3 korda päevas.

Basiilik

Vabastab gaase ja aitab kaasa seedetegevusele. Vastusnäidustusi ja kõrvaltoimeid ei ole. Manustada suu kaudu. Kasutamine: Segage 1 teelusikatäis ravimtaime 1/2 tassi veega . Juua 1-2 tassi päevas.

Harilik palderjan

Mitte ainult rahustab teid maha ja leevendab unetust, vaid võib ka leevendada gaase ja kõhukrampe. Kauane tarvitamine võib põhjustada unisust, rusutust, töövõime langust.

Harilik naistenõges

Sellel ravimil on antispasmiline toime, mis on hea kõhukrampide korral ja aitab lõdvestuda. Kasutamine: Segage tassis vedelikus 1/2 kuni 1 teelusikatäis ekstrakti. Jooge 1-2 tassitäit päevas.

Kummelitee

On seedehäirete korral hea ja sellel on kehale rahustav toime. Jooge 1 tass päevas.

Köömen

Selle taime seemned, mida sageli kasutatakse pagaritoodetes, on tuntud oma maheda maitse ja aromaatse lõhna poolest. Köömned leevendavad gaase ja muid kõhukorratusi. Võivad suurendada isu. See on esmaklassiline seedimist soodustav vahend.  Vastusnäidustusi ja kõrvaltoimeid ei ole. Kasutamine: Segage 3-4 tilka köömne ekstrakti vedelikuga ja võtke sisse 3-4 korda päevas.

Piparmünt

On üks vanemaid ja maitsvamaid koduseid ravivahendeid seedehäirete korral. Uurimused näitavad, et piparmünt vähendab toidu maos viibimise aega, stimuleerib sisekesta. Samuti lõdvestab ka kõhulihaseid ja soodustab röhitsust. Liigitarvitamisel võivad esineda valud südamepiirkonnas. Kasutamine: Juua 1 tassitäis teed päevas.

Till

Aitab väljutada gaase, ergutab isu, leevendab seedehäired. Kasutamine: Leotage 2 tl tilliseemneid 1 tassis vees 10-15 minutit, kurnake, jooge 1/2 tassi 2-3 korda päevas.

Kiudainete sisaldus toiduainetes: (grammides 100 grammi kohta)

Aprikoosid                                     0.8

Apelsinid                                       1.4

Arbuus                                            0.5

Banaanid                                        0.8

Pohlad                                            1.6

Viinamarjad                                    0.6

Roheline hernes                             6.0

Greip                                               0.7

Pirn                                                  0.6

Melon                                              0.6

Kabatšok                                        0.3

Kapsas                                           0.7

Lillkapsas                                       0.9

Kartul                                               1.0

Jõhvikas                                          2.0

Karusmari                                       2.0

Sidrun                                              1.3

Maasikas                                        5.1

Mandariinid                                    0.6

Porgand                                          1.2

Kurgid                                             0.7

Paprika                                           1.4

Virsikud                                           0.9

Petersell                                          1.5

Redis                                               0.8

Kaalikas                                          0.9

Ploomid                                          0.5

Tomatid                                           0.8

Kõrvits                                             1.2

Till                                                    3.5

Oad                                                  1.0

Mädarõigas                                    2.8

Mustsõstar                                     3.0

Õunad                                             0.6

Scroll to Top