Meist

Stoomiga inimesi ühendav liit – ESTILCO loodi 1993. aastal Tallinnas. Selle loomisele aitasid kaasa Soome samalaadse FINNILCO ühingu liikmed. Sihtgrupiks on inimesed, kellele on erinevatel põhjustel rajatud stoom ehk tehisuure. Enamikul juhtudest on tegemist onkoloogiliste haigustega ning inimestele jääb püsiv puue.

2. septembril 1994. a avati tänu Taani firmale Coloplast Eesti esimene stoomikabinet Onkoloogiakeskuses.

Möödunud on piisavalt pikk aeg, et teha väike tagasivaade olnusse… 90ndate aastate algusaeg oli stoomihaigete jaoks tõeliselt masendav – puudusid peaaegu igasugused abivahendid ja ka teadmised stoomi hoolduseks. Sarnaste probleemidega inimesed ei tundnud üksteist ja võib öelda, et isegi vältisid oma uuest olukorrast rääkimist või sellega avalikkuse ette tulekut. Enamasti oli stoomiga inimene sulgunud koduvaikusesse ja üksindusse, julgemata tulla tagasi ühiskonda nagu mis tahes raske haiguse läbipõdemise järel.

See lõigi eelduse niisuguse seltsi või ühingu asutamiseks, mis aitaks inimestel kohaneda, aru saada ja ka näha, et elu stoomiga läheb edasi ja on täiesti võimalik. Professor Uno Sibula eestvedamisel toimus 21. mail 1993. a Tallinnas Onkoloogiadispanseris asutamiskoosolek, kus võeti vastu ESTILCO põhikiri ja registreeriti ametlikult mittetulundusühinguna. 26. juunil 1995. a valiti ESTILCO presidendiks Arvo Talvik.

Scroll to Top