Stoom = inimese poolt tekitatud avaus
Ileo = peensool
Peamised põhjused ileostoomiaks on:
- Haavandiline koliit (colitis ulcerosa)
- Crohni haigus
- Polüpoos
- Fistulid
- Trauma (õnnetusjuhtum)
- Obstruktsioon
- Kiirituskahjustused
Peensoole haiguste korral võib olla vajalik operatsioon. Peensoole kahjustatud osa eemaldatakse ning paljudel juhtudel tuleb eemaldada ka jämesool ja pärasool. Peensoole kahjustamata osa tuuakse välja kõhueesseinale ja kinnitatakse naha külge. Seda nimetatakse ileostoomiaks. Meditsiinilises terminoloogias nimetatakse peensoolt ileum ning stoom tähendab avaust (eesti k ileostoom, ingl k ileostomy).
Ileostoomi asukoht
Enamasti asub ileostoom paremal pool kõhtu allpool naba.
Ileostoomi välimus
Ileostoom on punane, umbes sama värvi nagu Teie suu limaskest. Tavaliselt on ta ümmargune, aga võib olla ka ovaalne, 2-4 cm suurune nahapinnast umbes 3-4 cm kõrgem. Pärast operatsiooni on ta turses, kuid muutub tasapisi väiksemaks. Seetõttu on oluline 2-3 kuu jooksul stoomi mõõta, et koti/plaadi ava vastaks stoomi suurusele.
Puudutamine ei tekita valu!
Soole otsal ei ole närve, seetõttu ei tunne Te stoomi puudutades midagi. Ileostoom võib puudutamisel natuke veritseda, näiteks, kui Te vahetate kotti või puhastate stoomi ümbritsevat nahka. See on täiesti normaalne ega ei anna põhjust muretsemiseks. Kui stoom veritseb jätkuvalt, näidake seda oma stoomiõele või arstile.
Väljaheidete väljumine pärast operatsiooni
Normaalolukorras suudavad inimesed oma väljaheiteid kinni hoida kuni tualetti minekuni. Ileostoomiga ei ole see enam võimalik. Puudub sulgurlihas, mis sulgeks soole, nagu see toimub pärasooles. Selle asemel tühjeneb sool läbi stoomi selleks Teie kõhule paigaldatud alt avatavasse kotti. Alguses on väljaheide vedel, hiljem see veidi taheneb. Juhul, kui nahk puutub pikka aega kokku väljaheidetega, võib nahk stoomi ümber muutuda punaseks, valusaks ning minna katki. Selletõttu on tähtis stoomikoti/plaadi õige mõõt ning nahk tuleb hoida puhas ja kuiv.
Milliseks muutuvad väljaheited?
- Väljaheidete kogus on pärast operatsioonijärgset taastumist umbes 500-1200 ml päevas sõltuvalt sellest, mida Te sööte või joote.
- Konsistents on pooltahkest vedelani sõltuvalt sellest, mida Te sööte või joote.
- Lõhn on veidi tugevam kui tavaliselt.
- Väljaheidete väljumine ei toimu regulaarselt, need väljuvad pidevalt nii päeval kui öösel.
Inglisekeelne video ileostoomi kohta