Kolostoom

Stoom = inimese poolt tekitatud avaus
Colon = jämesool

Jämesoole kahjustamata osa tuuakse välja kõhuseinale ja kinnitatakse naha külge. Seda nimetatakse kolostoomiks ehk jämesoole stoomiks. Meditsiinilises terminoloogias nimetatakse jämesoolt colon ning stoom tähendab avaust (eesti k kolostoom, ingl k colostomy).

Peamised põhjused kolostoomiaks on:

  • Pärasoole kasvaja
  • Jämesoole kasvaja
  • Divertikuliit
  • Trauma (õnnetusjuhtum)
  • Kaasasündinud anomaaliad
  • Kiirituskahjustused
  • Krooniline tõsine kõhukinnisus

Jämesoole haiguste korral võib olla vajalik operatsioon. Jämesoole kahjustatud osa eemaldatakse ning paljudel juhtudel tuleb eemaldada ka pärasool ja sulgurlihas.   Stoom võib olla nii alaline kui ajutine. Ajutine stoom suletakse mõne kuu pärast ja patsient naaseb uuesti tavapärasse ellu. Pärast operatsiooni ei välju Teie väljaheited seedesüsteemist enam pärasoole kaudu, vaid läbi stoomi.  

Kolostoomi asukoht

Kolostoomi välimus

Kolostoom on punane, umbes sama värvi nagu Teie suu limaskest. Tavaliselt on ta ümmargune, aga võib olla ka ovaalne,  2-5 cm suurune nahapinnast umbes 1-2 cm kõrgem. Pärast operatsiooni on ta turses, kuid muutub tasapisi väiksemaks. Seetõttu on oluline 2-3 kuu jooksul stoomi mõõta, et koti/plaadi ava vastaks stoomi suurusele.  

Puudutamine ei tekita valu!

Soole otsal ei ole närve, seetõttu ei tunne Te stoomi puudutades midagi. Stoom võib natuke veritseda, näiteks kui Te vahetate kotti või puhastate stoomi ümbritsevat nahka. See on täiesti normaalne ega anna põhjust muretsemiseks. Kui stoom veritseb jätkuvalt, näidake seda oma stoomiõele või arstile.  

Väljaheidete väljumine pärast operatsiooni

Normaalolukorras suudavad inimesed oma väljaheiteid kinni hoida kuni tualetti minekuni. Stoomiga ei ole see enam võimalik. Puudub sulgurlihas, mis sulgeks soole, nagu see toimub pärasooles. Selle asemel tühjeneb sool läbi stoomi selleks Teie kõhule paigaldatud stoomikotti. Alguses on väljaheide vedel, hiljem see veidi taheneb olenevalt söödud toidust. Juhul, kui nahk puutub pikka aega kokku väljaheidetega, võib nahk stoomi ümber muutuda punaseks, valusaks ning minna katki. Selletõttu on tähtis stoomikoti/plaadi õige mõõt ning nahk tuleb hoida puhas ja kuiv.

Scroll to Top